Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Erkek Cinsel Sağlığında Son Gelişmeler

Doç. Dr. Coşkun Kaya

tarihinde

yayınlandı

Penise İlaç Uygulamaları

Değerli Objektif Dergisi Okuyucuları;

Günlük iş yükü, evde çocuklarla olan telaşa derken sizi biraz ihmal ettim, farkındayım. Lütfen kusura bakmayın. Bugüne kadar bu köşede ürolojide sık görülen hastalıklar hakkında sizinle bildiklerimi paylaştım. Bu yazımda ise ürolojide çok popüler olmaya başlayan birkaç konudan bahsetmek istiyorum.

Erkeklerin belki de en paylaşmaktan korktukları ne diye sorsalar tabi ki ilk cevap ‘sertleşme bozukluğu’ veya ‘iktidarsızlık’ olacaktır. 1990lı yıllarda ‘sildenafil’ etken maddesinin piyasaya sürülmesi ise açıkçası ürolojide önemli bir devrin başlamasını sağlamıştır. Bu ilaçla erkekler için çözülmez, anlatılamaz olan sertleşme bozukluğu artık bir hapla çözülebilir hale geldi. Teknolojik gelişmeler ile bu probleme tedavi olan yeni ilaçlar geliştirildi ve piyasaya sürüldü.

Tüm gelişmeler erkeklerin yüzünü güldürmesini sağlasa da kimi erkekler ağızdan alınan tedavileri ya yan etkiden dolayı kullanamıyordu ya da hiç fayda görmüyordu. Bazen hastalar gelir; nerdeyse piyasadaki tüm ilaçları kullanmıştır ama bir türlü istenilen etkiye kavuşamamıştır. Veya kullanır, sertleşme olur ama şiddetli yan etkilerden dolayı ilacı kullanamaz. Sertleşmeyi sağlayacak ilaçları kullanamayanlar veya fayda görmeyenler kim peki?

 • İleri derecede şeker hastalığı olanlar
 • İleri derecede kalp rahatsızlığı olanlar
 • Multipl Skleroz gibi nörolojik rahatsızlığı olanlar
 • Felç geçirenler veya geçirme ihtimali yüksek olanlar
 • Testosteron eksikliği olanlar
 • Yaşlılar

Bu grup hastalar için zaman içinde yeni tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yazımda bu tedavi yöntemlerinden kısaca bahsetmek istiyorum.

 1. Penise İlaç Uygulaması

Ağızdan cinsel kuvvetlendirici ilaçları kullanması riskli; piyasadaki tüm ilaçları kullanmasına rağmen hala sertleşememe problemine çözüm bulamayan, ‘mutluluk çubuğu – penil protez’ taktırmak istemeyen veya maddi gücü yetmeyen hastalar için penise ilaç uygulaması önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu tedavi yönteminde penis gövdesine yapılan bir küçük uçlu iğne ile sertleşme sağlanabilmektedir. Bu yöntemin avantajlarını sıralamak gerekirse;

 1. Hızlı etkilidir. İğne sonrası 15 dakika içinde etkinlik gözükür
 2. Hekiminiz rapor çıkarırsa herhangi bir ücret ödemeden ilacı alabilirsiniz
 3. Tüm vücudu etkileyen önemli bir yan etkisi yoktur.
 4. İğneyi yapmak için hastaneye gitmenize gerek yoktur, direk kendiniz veya eşiniz yapabilir.

Olumsuz taraflarını sıralamak gerekirse;

 1. Uygun yere yapılmazsa; iğne yapıldıktan sonra karşı taraftan bir uyarı gelmezse sertleşme olmayabilir.
 2. İğneyi yaptıktan sonra sertleşme olur ve bu sertleşme 4 saatten fazla olursa o zaman bir acil servise gitmek gereklidir.

Her ne kadar iğneyi hazırlamak zor gibi gözükse de bir iki uygulamadan sonra aslında çok pratik bir yöntemdir. Hasta iğne esnasında çok hafif bir sızı dışında bir şey hissetmez. Olumlu tarafları ağır basan uygun hastalarda ciddi çözüm sağlayan bu yöntem hakkında bilgi almak için mutlaka bir üroloji uzmanına başvurunuz.

Sonraki yazımızda; Şok Dalga Tedavisi (ESWT); PRP (P-Shot) ve Kök Hücre Enjeksiyonu hakkında size bilgiler aktaracağım.

Sağlıklı Günler Sizinle Olsun…

Doç.Dr.Coşkun Kaya – Eskişehir Şehir Hastanesi Üroloji & Androloji Uzmanı

İnstagram: esesuroloji

Okumaya Devam Edin