Bizimle iletişime geçin

Sevgi

Sevgi ve samimiyet güzelleştirir dünyayı

Necmettin Başkut

tarihinde

yayınlandı

İnancımızın temel noktalarından bazılarını cana yakınlık, insanlarla yakınlık kurmak ve kendisine yakınlık kurulmasına  izin vermek, yumuşak huylu ve kolaylaştırıcı olmak şeklinde sıralamak mümkündür.

Özellikle kamu görevlilerinin önem vereceği, dikkat edeceği davranışların başında  kolaylaştırıcılık gelmektedir herhalde, vatandaşın devlet kapısında karşılaşacağı  muamele , kişinin devletine bağlılığını ya pekiştirir ya da soğutur. Onun içindir ki kamu görevlilerinin bu bilinçle hareket etmeleri kişinin devletine bakışını derinden etkiler.

İnsanların birbiriyle ilişkilerinde de yumuşak huyluluk ve samimiyet toplumsal barışın vazgeçilmez unsurlarının başında gelmekle birlikte, günümüzde değişen hayat şartları kişileri daha saldırgan, öfkeli, tahammülsüz, geçimsiz hale getirmiştir ki, her gün gerek yazılı, gerekse görsel medyada bir çok örneğini görüyoruz, şahit oluyoruz. Bir çaresi bulunup toplumun biraz daha sakinleştirilmemesi halinde bu örneklerin daha da artarak yaşanması uzak bir ihtimal değil.

Eğitimin  vazgeçilmezini de  cana yakınlık, yakın ve samimi davranış olarak sıralayabiliriz. Özellikle ilk öğretim yıllarında öğrencinin öğretmenini sevmesi, okulunu sevmesinde ve başarısında büyük payı bulunduğunu herkes  gözlemlemiş ya da yaşamıştır.

Özel eğitimde ise,  davranış şekilleri çok daha ön plana çıkmaktadır, özel çocuklarımız, dünyanın en temiz, en saf, en günahsız bireyleri olup, tamamıyla sevgi dolu, içlerinde en küçük kötülük düşüncesi olmayan bireylerdir. Onlar için samimiyet, cana yakınlık, gülümseyen yüzler çok daha önemlidir ve bu özellikleri taşıyan eğitimciden asla vazgeçmezler.

Sözün özü; hayatın her alanında, sevgi, samimiyet, cana yakınlık sihirli anahtarın ta kendisidir!..

Necmettin Başkut- Sevgi Vakfı Y.K.Ü

Okumaya Devam Edin