Bizimle iletişime geçin

Sağlık

Doğduğun Ev Kaderindir ama İdrar Kaçırmak Kaderin Değildir !!!

Doç. Dr. Coşkun Kaya

tarihinde

yayınlandı

Yaklaşık 10 yıldır ürolojik hastalıkların farkındalığını arttırmak, halkı da bilinçlendirmek için Eylül ayının son haftası Avrupa’da Üroloji Haftası olarak kutlanmaktadır. Her sene bir konu belirlenirken 2021 yılının ana teması ‘İdrar Kaçırmak’ olarak belirlenmiştir.

            Toplumumuzda özellikle belirli bir yaşın üzerinde kadınlarda idrar kaçırmak aslında çok yüksektir. Utanma, söyleyememe, tedavisiz olduğunu zannetme, belki de en ilginci etrafındaki yaşıtlarında veya aile büyüklerinde herkeste idrar kaçırma olduğu için kadın bunu yaşlanmanın kaynaklı bir durum veya doğanın bir kanunu olarak algılayıp bir üroloji uzmanına başvurmamaktadır. Bu nedenle idrar kaçıranlarına sadece %10 ila 20’si hastaneye gelmektedir. Oysa ki idrar kaçırmak kimsenin kaderi değildir. Böyle bir durum oluşur oluşmaz mutlaka bir üroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır çünkü idrar kaçırmak belki de başka hastalıklarınızın (şeker, bel fıtığı, mesane sarkması, kanser gibi) bir durumun da habercisi olabilir. Hem bir erken  haberci olan hem de tedavisi olan bir durumu görmezden gelmek hiç de akıllıca değildir. İşte bu yüzden bu yazımda sizi idrar kaçırma hakkında bilgilendirmek istiyorum.

            İşemek, uygun sosyal şartlarda mesanenin istemli boşaltılmasıdır. Eğer bir kişi tuvalet gibi bir yerde değil de televizyon karşısında mesanesini boşaltıyorsa bu olay işemek değil ‘İdrar kaçırmak’  olarak adlandırılmalıdır. Bununla beraber kişi tam kapıyı açarken aniden sıkışıp mesanesini boşaltırsa veya zıplayınca dışarı idrar çıkarıyorsa bu olaylar ‘İdrar kaçırmak’ tır.

            Tekrarlamak gerekirse uygun sosyal şartlar olmadan mesanenin istemsiz boşalmasına idrar kaçırmak denir. 4 tip idrar kaçırma tipi vardır.

  • Stres tipi İdrar Kaçırma: Öksürünce, hapşırınca, gülünce veya ağır bir eşyayı taşırken olan idrar kaçırmadır. Nedeni karın alt bölgesindeki kasların gevşeyip idrar kanalının aşağıya doğru kaymasıdır. Genelde kadınlarda görülür. Kilolu olma, zorlu doğum öyküsü, menopoz önemli risk faktörleridir. Kesin tedavisi günü birlik olarak yapılan mesanenin yukarı asıldığı TOT ameliyatıdır.
  • Sıkışma tipi  İdrar Kaçırma: Bir anda aniden idrara sıkışıp tuvalete yetişmeden olan idrar kaçırmadır. Nedeni aşırı aktif mesanedir. Yine kadınlarda daha sık görülür. Aşırı çay-kahve ve az su tüketimi, kabızlık, uzun süre idrar tutma alışkanlığı durumlarda sık görülür. Çay-kahve tüketmemek, bol su içmek, her 3 saatte bir mesaneyi boşaltmak yapılması gereken ilk davranış değişiklikleridir. İlaçlarla eğer bu idrar kaçırma engellenemezse farkıl uygulamalar da vardır.
  • Taşma tipi İdrar Kaçırma: Mesanenin boşaltılamayıp fazla gelen idrarın boşaltılmasıdır. Genelde iyi huylu prostat büyümesi olan ama ameliyat olmaktan kaçınana erkelerde görülür. Altta yatan neden prostat kaynaklı ise hasta mutlaka ameliyat olmalıdır. Ama altta yatan nörolojik nedenler ise önce sonda takılıp bu nörolojik neden ortaya konmalı, daha sonra gerekli tedavi verilmelidir.
  • Karışık tipte İdrar Kaçırma: Hastanın idrar kaçırmasının birçok nedeni vardır.

            Hep sağlık açısından yaklaşılsa da idrar kaçırma kişinin günlük kalitesini de bozmaktadır. Kişi idrar kaçırma korkusuyla pazara çıkamaz, yolculuk yapamaz, su içemez hale gelir. Kullandığı pedler cildini tahriş eder. Daha sonra tabloya iltihap da eklenirse işler içinden çıkmaz hale gelir.

            Yukarıdaki bahsettiğim tüm nedenlerden dolayı, sizde veya etrafınızdakilerde idrar kaçırma şikayeti varsa lütfen bir ürologa başvurun.

            Unutmayın; ‘Doğduğun Ev Kaderindir ama İdrar Kaçırmak Kaderin Değildir.’

Okumaya Devam Edin