Bizimle iletişime geçin

Sağlık

İntrauterin bebeklerin zeka gelişimini olumlu etkileyebiliyor muyuz?

Dr. Kemal Hükmen

tarihinde

yayınlandı

Kalıtsal olarak  genler  bireylere ait  özellikleri  sonraki nesillere aktararak  kişilik ve zeka belirlemede ana unsur olurlar. Araştırmalar genlerin bu iki özelliği belirlemede kalıtsal etkisinin %50 olduğunu söylemektedir. Geri kalan %50’lik kısmını çevresel faktörlerin belirlediği bilinmektedir.

Çevresel faktörler

Anne adayları intra uterin bebeklerinize hikayeler anlatın. İntra uterin son 3 ayda (37.haftadan itibaren) bebeklere dil gelişimi (Lisan öğrenme) başlar. Bebekler bu periyotta dışardaki sesleri duyar ve kayıt yapar.

Egzersiz yapın. Egzersiz endorfin hormonu salgılanmasına neden olur. Bu hormonlar plasentadan bebeğe geçerek bebek kendini iyi hissedecektir.

Bu sebepten dolayı özellikle hareketli bebekleri olan annelere bol bol egzersiz yapmaları önerilir.

Egzersiz yapan anne adaylarının bebeklerinde nöron sayısında artışlar olmaktadır. “Ne kadar nöron o kadar öğrenme.”

Anne adayları biraz daha fazla güneş alın. Her gün 15-20 dk güneşlenmek (el ve yüzün güneş görmesi) günlük D vitamini ihtiyacını karşılayacaktır. Gebelerde en sık görülen vitamin eksikliği D vitaminidir.

D vitamini güçlü kalp ve kemik yapısı için şarttır. Hatta D vitamini eksikliğinin otisizmle bağlantılı olduğu pek çok araştırmada gösterilmiştir.

Karın bölgesine masaj yapın

20. haftadan itibaren bebekler karına dokunma yada çarpmaları hisseder.

Hatta bebekler anne-babaların dokunuşlarını bile ayırt edebilirler.

Bebeğiniz ile konuşun

Bebekler intra uterin 16. haftadan itibaren sesleri duymaya başlarlar. 7. aydan itibaren de sesleri kayıt yaparlar.  Hatta seslere tepki verirler. 2 lisan bilen çiftlerde doğum sonrası bebeklerde konuşmada 2 lisana da tepki vermeleri bunun işaretidir.

Diyetinizi değiştirin

Bebeğinizin iyi bir damak zevkine (gurme) sahip olmasını istiyorsanız maceracı olmayınız, bebeklerin lezzet duygusu 12. haftadan itibaren gelişmeye başlar. 25. haftadan itibaren içinde bulunduğu 1,5-2 litre amniyon suyunu içer. Tabiki bu suda yediklerimizin yansımaları kesinlikle olacaktır. Bebek bunu sürekli tatmaktadır.

Müzik dinletin

İntra uterin bebeğe müzik dinletmek kulağının gelişmesine sebep olacaktır. Böylece bebek doğmadan müziği sevmiş olacaktır. Müzik dinleme kanda seratoninin seviyesini arttıracaktır. Bebeklere doğum sonrası aynı müzik dinletildiğinde bebek hoş hisler yaşayacak ve sakinleşecektir.

Şarkılar söyleyin

Bebeklerinize ritmik bebek şarkıları söyleyin. Kafiyeli şarkılar en ideali olacaktır. Aynı şarkıları doğum sonrası duyan bebekler sakinleşecek ve keyiflenecektir.

Okumaya Devam Edin