Bizimle iletişime geçin

Sevgi

6 Ekim Dünya Serebral Palsi Günü

Necmettin Başkut

tarihinde

yayınlandı

6 Ekim günü sabahı haber kuşağında bir televizyon kanalında “bugün dünya serebral palsi “ günüdür  şeklinde bir haber geçti.

Nedir sizce serebral palsi? Ne ifade ediyor? Yabancı dilden dilimize girmiş bir kavram olsa gerek diye düşünürüz, doğrudur da bu düşünce. Yenilecek  içilecek bir şey midir? Bir bilgisayar oyunu mudur? İlgili olmayan insanlar için bu soruları sorması, bilmemesi de gayet normaldir. Nedir diye soranları da kınamamak gerekir.

Ancak, doğan çocukta duruma göre, aynı taraf kol bacak az da olsa kollar, hem kollar hem de bacakların etkilendiği, fiziki gelişim bozuklukların yanı sıra, zihinsel yetersizlik, epilepsi nöbetlerinin de görülebildiği, görme-işitme yutma-emme yetersizliklerinin rastlandığı, kas hareketlerini kontrol eden beyin hasarının neden olduğu bir olgudur serebral palsi.

İlk defa William Little tarafından 1862 yılında tanımlanmıştır. Tüm dünyada farkındalık yaratabilmek, ilgi çekebilmek için 6 Ekim günü de “Serebral Palsi”günü ilan edilmiş. Her olguda olduğu gibi anne-babaların çocuklar üzerinde hassasiyet gösterip, bir an önce kabullenip, uzmanlarla birlikte yol yürümeleri tedavi ve rehabilitasyon hizmeti alması, gerekmesi halinde ailelerin de terapi alması tedavinin başarısıyla birebir ilgilidir.

Bütün  bunların yanı sıra unutulmamalı ki “SEVGİ ve SABIR” tedavinin sihirli anahtarıdır.

Necmettin Başkut-Sevgi Vakfı Y.K.Ü

Okumaya Devam Edin