Bizimle iletişime geçin

Sevgi

Medya ve farkındalık

Necmettin Başkut

tarihinde

yayınlandı

Televizyon kanallarında gelenek haline gelmiş uygulamalara göre Eylül aylarının ikinci yarısından sonra veya Ekim aylarının ilk yarısında yeni diziler veya bir önceki sezonda ara verilmiş diziler başlar.

Son yıllarda özel televizyon kanallarında da ses getiren, büyük bütçeli, kaliteli diziler yapılmakta, kamuoyunda kendine yer bulmaktadır. Bu sezon da bir özel televizyon kanalında otistik bir çocuğun başarı hikayesini dile getiren, doktor olabilen, mesleğe atıldıktan sonra ve hayatı boyunca yaşadığı zorlukları, başta ailesi olmak üzere çevresinin bakışını, ancak inanmış birkaç kişinin desteğini alabilen otistik bir çocuğu anlatan bir dizi başladı. Oldukça ses getireceğe de benziyor. İşin bu tarafı da yapımcı, yönetmen, oyuncuları ve kanalın reytingini daha çok ilgilendiriyor.

Yıllardır yazılarımızda çeşitli gelişim geriliklerini, eğitim süreçlerini, ailelerin yaşamış oldukları problemleri, sosyolojik ve toplumsal sıkıntılarını dile getirmeye ve toplumun dikkatini çekmeye, farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Sağlığımız elverdiği müddetçe ve imkanlar ölçüsünde bir şeyler söylemeye de devam edeceğiz. Bizim bu çabalarımız da yerel düzeyde kaldığı için ancak küçük bir kesime hitap edebilme imkanı buluyoruz,  bundan da yüksünmüyoruz.

Bu anlamda  ulusal medya gücünü  bir defa daha ispatlamış oldu. Aynı başarı devam ederse, sezon sonuna doğru toplumun otizme bakışının çok değişeceği kanaatindeyim, tabii ki bu bakış olumlu yönde olacaktır. Senaristinden, yapımcısına, yönetmenine,  oyuncularından, yardımcı elemanlarına kısacası tüm ekibe başarılı çalışmalarından dolayı teşekkürü bir borç biliriz. Bizlerin yerel medyada dile getirdiği, yaratmaya çalıştığı farkındalığı dizi üç-dört bölümde başardı.

Necmettin Başkut-Sevgi Vakfı Y.K.Ü

Okumaya Devam Edin