Bizimle iletişime geçin

Hayatın İçeriği

Bahar ve Yaz Festivalleri

Dilara Tambova

tarihinde

yayınlandı

Yaz aylarının sonuna gelmiş olmamıza rağmen, hala kültür ve sosyal dayanışma derneklerinin yaz festivalleri; piknik, danslı gösteri, el emeği ürünlerin tanıtım ve satışı gibi faaliyetleri ile devam etmekte. Burada sihirli sözcük ‘dayanışma’ olup, gerek köy dernekleri, gerekse bir milletin örf ve geleneklerini yaşatması için çabalayan ve bunları diğer herkesle paylaşıp ortak bir sosyal alan açması açısından oldukça önemli bir misyon üstlenen milli kültür dernekleri, toplumumuza büyük renk katmaktadır. Sadece kültürel olarak renk katmanın ötesinde, insanları bu tür manevi bağlarla birbirine yaklaştırıp, güçlü bir birlik yaratması açısından da çok önemlidir. Çünkü öyle hiç bir insan topluluğu, biz millet olalım demekle millet olmaz, olamaz. Millet olabilmek için, öncelikle var olan geleneklerden, duygu ve düşüncelerden belli bir kültür yaratıp, tutarlı ve sürdürülebilir davranış kalıplarıyla ve bunu çağın gereklerine göre uyarlayıp, özgün bir kimlik yaratmak gerekmektedir.

Tarihten gelen bağlarımızdan kopmadan, teknolojinin ve bilimin kolaylığını ve faydalarını insanlığın ve toplumun yararına kullanarak, yeni nesiller yaratmaya çalışılmalıdır. Örneğin, iletişim araçları telefon, internet ya da sosyal medyaya baktığımızda, gereğinin dışında, hatta kötü niyetlerle kullanılmaktadır. Üstelikte insanlar arasındaki manevi ilişkileri de neredeyse tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Eskiden, arkadaşlar ya da belli insan grupları bir araya geldiklerinde sohbet eder, bazı konuları konuşup tartışırlardı. Şimdi ise, özellikle genç insan gruplarına baktığımızda, arkadaşlar belli alanlarda bir araya geliyor fakat hiç birbirleriyle konuşmadan sadece telefonda sosyal medya hesaplarını takip ediyorlar. İnsani iletişim neredeyse yok denecek kadar azaldı.Tabii ki, modern iletişim çağında, artık dumanla ya da mektupla haberleşecek değiliz. Elektronik posta varken telgraf çekmemize de gerek yok. Ancak teknolojik gelişimin, teknik kısmından yararlanıp, kültürel kısmında da temkinli ve kontrollü olursak eğer kendimize daha yaşanabilir bir dünya yaratabiliriz.

Geçmişten günümüze yaşatılan her gelenek, makul ve çağdaş hayatla uyumlu olmayabilir. Özü itibariyle, insanlığa ve topluma yararlı alışkanlıklarımızı günün gerekliliğine uyarlayıp, geçmişimizden kopmadan, kültür şoku yaşayıp, yozlaşmadan sağlıklı bir toplum yaratmamız mümkün. Bu nedenle; aslında bir yaz eğlencesi gibi görünse de, bu tür festivaller dayanışma ve birliği sağlaması, geçmişimizi; sevgi, saygı ve hoşgörü içinde, bizi birbirimize bağlayan yapıcı öğretilerimizle geleceğe taşıması açısından çok anlamlı ve değerlidir.

Okumaya Devam Edin